Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 90089
06.03.2009 12:56
Boulleova planeta opic
autor: gerlant

Legendární film Planeta opic s Charltonem Hestonem z roku 1968 zná kde kdo. Že existuje knižní předloha jsem matně tušil, ale že bych se ji pokusil sehnat a přečíst mě ani nenapadlo. Až jsem v jednom antikvariátě narazil na její prastaré české vydání z roku 1970 (franc. orig. 1957) za pár korun a ihned s nadšením zakoupil ...
Pierre Boulle - Planeta opic
Československý spisovatel, 1970

    Zamilovaný pár na vesmírné dovolené vytrhne z nudy nález láhve plující mezihvězdnou práznotou. V láhvi je schovaný deník Ulyxese Méroua. Deník začínající popisem cesty francouzských astronautů do souhvězdí Orion k obří hvězdě Betelgeuse. Na její oběžné dráze naleznou planetu s obdobnými klimatickými podminkami jako má Země a rozhodnou se k přistání v průzkumném modulu.
    Krátce po přistání na planetě pojmenované Soror - Sestra upadnou astronauti do zajetí a jejich průzkumný modul - šance na návrat - je zničen.

    Román Planeta opic je krátký (četl jsem povídky, které byly delší), velice čtivý a svižný. Jedná se o dobrodružné, napínavé čtení, ale nechybí ani zamyšlení, prostor pro filozofické úvahy a překvapivý závěr. Ten je mimochodem jiný než u filmové předlohy a ještě více šokující. I když cosi budete tušit již po úvodní kapitole, hrůzná myšlenka vás přepadne až pár stránek před koncem - a nekoukejte se dopředu!

    Nevím do jaké míry autorem nastíněná hrozba byla nebo je reálná. Nemám informace o pokusech a postupech popisovaných v knize, které vedly ke katastrofě pro lidstvo, ale ... Ale stačí zaměnit opičí kulturu za stroje a už je tu něco s čím se dá počítat.

    Tak to je další kniha, která potvrzuje pravidlo, že sebelepší příběh na stříbrném plátně nedosáhne kvalit dobré knihy. Ale tentokrát je to jen o fous.

Hodnocení:
omg


Komentáře (0)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
O+O =


Vítejte na mých stránkách.

„Je to dost jasné,“ prohlásil nakonec a přitom rychle přemýšlel. „Případ mortis portalis hororis causa a s komplikacemi.“ „Co to znamená doktore?“ vyzvídal Pomošt. “Laicky řečeno,” povzdechl si doktor, „je mrtvý jako loňská novinářská sezóna.“ „A ty komplikace?“ Doktor se zatvářil vyhýbavě. „Stále ješte dýchá.“

25
únor
2020
út

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".