Legendární film Planeta opic s Charltonem Hestonem z roku 1968 zná kde kdo. Že existuje knižní předloha jsem matně tušil, ale že bych se ji pokusil sehnat a přečíst mě ani nenapadlo. Až jsem v jednom antikvariátě narazil na její prastaré české vydání z roku 1970 (franc. orig. 1957) za pár korun a ihned s nadšením zakoupil ...
Československý spisovatel, 1970
Zamilovaný pár na vesmírné dovolené vytrhne z nudy nález láhve plující mezihvězdnou práznotou. V láhvi je schovaný deník Ulyxese Méroua. Deník začínající popisem cesty francouzských astronautů do souhvězdí Orion k obří hvězdě Betelgeuse. Na její oběžné dráze naleznou planetu s obdobnými klimatickými podminkami jako má Země a rozhodnou se k přistání v průzkumném modulu.
Krátce po přistání na planetě pojmenované Soror - Sestra upadnou astronauti do zajetí a jejich průzkumný modul - šance na návrat - je zničen.
Román Planeta opic je krátký (četl jsem povídky, které byly delší), velice čtivý a svižný. Jedná se o dobrodružné, napínavé čtení, ale nechybí ani zamyšlení, prostor pro filozofické úvahy a překvapivý závěr. Ten je mimochodem jiný než u filmové předlohy a ještě více šokující. I když cosi budete tušit již po úvodní kapitole, hrůzná myšlenka vás přepadne až pár stránek před koncem - a nekoukejte se dopředu!
Nevím do jaké míry autorem nastíněná hrozba byla nebo je reálná. Nemám informace o pokusech a postupech popisovaných v knize, které vedly ke katastrofě pro lidstvo, ale ... Ale stačí zaměnit opičí kulturu za stroje a už je tu něco s čím se dá počítat.
Tak to je další kniha, která potvrzuje pravidlo, že sebelepší příběh na stříbrném plátně nedosáhne kvalit dobré knihy. Ale tentokrát je to jen o fous.
Hodnocení: