Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 84451
06.03.2009 12:56
Boulleova planeta opic
autor: gerlant

Legendární film Planeta opic s Charltonem Hestonem z roku 1968 zná kde kdo. Že existuje knižní předloha jsem matně tušil, ale že bych se ji pokusil sehnat a přečíst mě ani nenapadlo. Až jsem v jednom antikvariátě narazil na její prastaré české vydání z roku 1970 (franc. orig. 1957) za pár korun a ihned s nadšením zakoupil ...
Pierre Boulle - Planeta opic
Československý spisovatel, 1970

    Zamilovaný pár na vesmírné dovolené vytrhne z nudy nález láhve plující mezihvězdnou práznotou. V láhvi je schovaný deník Ulyxese Méroua. Deník začínající popisem cesty francouzských astronautů do souhvězdí Orion k obří hvězdě Betelgeuse. Na její oběžné dráze naleznou planetu s obdobnými klimatickými podminkami jako má Země a rozhodnou se k přistání v průzkumném modulu.
    Krátce po přistání na planetě pojmenované Soror - Sestra upadnou astronauti do zajetí a jejich průzkumný modul - šance na návrat - je zničen.

    Román Planeta opic je krátký (četl jsem povídky, které byly delší), velice čtivý a svižný. Jedná se o dobrodružné, napínavé čtení, ale nechybí ani zamyšlení, prostor pro filozofické úvahy a překvapivý závěr. Ten je mimochodem jiný než u filmové předlohy a ještě více šokující. I když cosi budete tušit již po úvodní kapitole, hrůzná myšlenka vás přepadne až pár stránek před koncem - a nekoukejte se dopředu!

    Nevím do jaké míry autorem nastíněná hrozba byla nebo je reálná. Nemám informace o pokusech a postupech popisovaných v knize, které vedly ke katastrofě pro lidstvo, ale ... Ale stačí zaměnit opičí kulturu za stroje a už je tu něco s čím se dá počítat.

    Tak to je další kniha, která potvrzuje pravidlo, že sebelepší příběh na stříbrném plátně nedosáhne kvalit dobré knihy. Ale tentokrát je to jen o fous.

Hodnocení:
omg


Komentáře (0)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
1+2 =


Vítejte na mých stránkách.

Někteří námořní dobrodruzi, kteří si hráli s vajíčky tak dlouho, až z toho zhloupli a vypravili se hledat protinožce, udělali tragickou zkušenost. Zjistili, že vzdálené lodi, které vypadají, jako když se ztrácejí pod Okrajem světa, se opravdu ztrácejí pod Okrajem světa.

25
srpen
2019
ne

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".