Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 90089
25.01.2012 08:58
Návrat Mistra?
autor: gerlant

Jiří Kulhánek patří k nejčtenějším českým autorům, v žánru SF&F bezpochyby. Jeho první romány Vládci strachu a Cesta krve patří již ke kultovním. Kdyby někdo nevěděl, tak to je ten pán co píše akční krvavá béčka v tarantinovsky zábavném duchu.

 

Jeho fanoušci se do roku 2005 dělili na ty, kteří byli nadšení z jeho třetího čtyřdílného románu Divocí a zlí a na ty, kterým přišel slabší. Já patřím k těm druhým. Další dílo Noční klub snad bylo přijato bez výhrad.

 

Velkým zklamáním pak bylo v roce 2006 Stroncium. Překvapivě nudné a nezajímavé. Pokud si dobře pamatuji, knihu jsem dostal na vánoce a do konce ledna jsem se urputně snažil přehoupnout přes prvních 100 stran, rychlostí tak dvaceti za týden. Vytrval jsem a nakonec se to přeci jen rozjelo. Ale nečekal jsem to u tak dlouho přepisovaného, upravovaného, pilovaného a odkládaného díla.

 

Přiznávám, že po rozpacích nad knihou Stroncium, jsem na Mistra tak trochu zanevřel a zapomněl. Proto mě celkem překvapila informace někdy v  roce 2010, že se chystá k vydání nová kniha. A v říjnu roku 2011 skutečně vyšla. Vyhlídka na věčnost.


Bude to stát za to? Není to jen další Stroncium? Poučil se Mistr? Není problém spíš ve mně? Mistr píše stále stejně dobře, ale já jsem na to už moc starý? Běhalo mi hlavou a nijak se do čtení nehrnul. Ale jsou věci neodvratitelné. Pro zkoušku (a protože jsem z prvních reakcí věděl, že je tu jistá návaznost) jsem se rozhodl přečíst nejprve znovu Noční klub. Ne, chyba není ve mně, pořádně jsem si to užil i po letech. Tak poďme na tu novinku ...

 

Vyhlídka na věčnost - Unikátní projekt

 

Vyhlídka na věčnost je stará dobrá kulhánkovština ve všem dobém i zlém. Pokud bych ji měl k něčemu přirovnat tak k Divokým a zlým. Také je rozdělena do jakýchsi 4 pomyslných částí (které bych ovšem v žádném případě nedoporučoval vydávat jako samostatné knihy), také si autor ukousl poněkud větší sousto než aby ho dokázal uvěřitelně zpracovat. Také se z hlavního hrdiny stane prakticky nepřemožitelná nejvyšší bytost, akorát že tentokrát je hrdina takový již od začátku a poněkud na opačné straně stupnice než v závěru Divokých a zlích. A také se to zatraceně dobře čte.

 

V první čtvrtině sledujeme hlavního hrdinu jak uniká před hrozbou nemrtvých, zatímco na Zemi se rozpoutává jakási 3. světová a on je jediný, který ví o co jde a jak přežít - utéct. On ano, čtenáři ne. Ve druhé čtvrtině se čtenáři dozví jak se z hlavního hrdiny stalo to co je v části první a proč mrtví tak neodbytně odmítají zůstat bez hnutí ležet. Třetí část je takzvaná "Táborová romace", červená knihovna pro náctileté ala twighlight a pak poněkud rozvláčný happyend závěr.

 

Zkrátka, občas si řeknete: Tak to už je trošku moc. Pokud vám neviditelný Saladin na těžkou vodu z Cesty krve přišel jako neuvěřitelný vynález, počkejte co si Mistr vymyslel tady! Může se zdát že kniha od poloviny, kdy dojde k vyzrazení pointy, ztrácí dech. Naštve vás smrt oblíbených vedlejších hrdinů. Ale čte se to opět zatraceně dobře, takřka jedním dechem, hlášek je dost a je to nejlepší krvavej akčňák v okolí. Mistr je (skoro) zpět.


Hodnocení:


Komentáře (0)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
2+4 =


Vítejte na mých stránkách.

Jsem výjimečně pravdomluvný člověk, pane. Věci, které se řeknou na schůzích univerzitní rady, se ovšem nepočítají.

25
únor
2020
út

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".