Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 90089
01.08.2012 05:00
Nebudu nadčlověk
autor: gerlant

Folk Team - Nebudu (2012)

 

Nadčlověk, V brněnským Bronxu, Nebudu, V nebi, Skála, Poslali tě z pekla, Konec sezóny, D 58, Krutá láska, Frikulín, Každý ráno, Sto dní jsem nespal

 

Ivan Huvar (kytara, mandolína, foukací harmonika, zpěv), Roman Venclovský (kytara, brumle, zpěv), Pavel Kopřiva (housle), Roman Jež (klávesy, sbor), Dalibor Dunovský (baskytara), Pavel Bříza (bicí, percusse) a Vratislav Lukáš (violoncello, sbor)

 

Přiznivci muziky, zejména té příbuzné folku, měli před festivalovou sezónou bohaté žně. Marien, Ptáčková, Nohavica, Cimpr Campr přišli s novými alby, byl stanoven (snad už) konečný termín Plíhalových Vzduchoprázdnin na září, kdy má též vyjít novinkové 2CD Marka Knopflera a prosakují informace, že i staronový AgFlek chce do konce roku vydat album s novými písněmi.

Možná největším, každopádně nejpříjemnějším překvapením však bylo novorozeně brněnského Folk Teamu - Nebudu.


Folk Team je takovou blikající hvězdou na našem nebi už čtyři dekády. Když už se zdá že vyhasla, přijdou s nějakou výroční šňůrou, připomenou se reedicí nebo vydají další řadovku. V roce 2012 tak spatřilo světlo světa Nebudu, 12 let po dosud nejmladší studiové sestřičce - Velký prachy. Rodiče má Nebudu vlastně tři a skupina by se tak mohla vrátit k původnímu názvu Folk T(rio), ale bylo by nefér upírat zásluhy dalším porodníkům, bez nichž by děťátko ztratilo lecos na svém půvabu.

 

Úvodní tóny nás zavedou do irské hospody, je ale mylné se domnívat, že udávají ráz celému albu. Je to jen jedno sklíčko na barvami hýřící mozaice. Čekají nás písně tu pestré, tu asketické, plně elektrifikované i decentně akustické, tvrdě rockové, naléhavě bluesové i jednoduše folkové, ba i hospodské, countryové nebo čechomorovské. Můžeme si být jistí jen jedním - ironické jízlivé nadčasové, ale i hloubavé nostalgicé romantické texty si po celou dobu udrží nadstandardní úroveň.

 

Může za to jeden z rodičů, dvorní textař, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Milosrdných bratří Brno MUDr. Ivan Huvar, CSc. Pokud jste si snad ještě tohle jméno nazařadili do svého pomyslného žebříčku nejlepších českých textařů-básníků, napravte to.

 

V případě, že bych měl vybrat nějaké písně jako klíčové, pak je třeba zmínit prvoplánové hitovky Nadčlověk a Frikulín, rebelantské blues Nebudu nebo mysteriózní příběh z D 58, který evokuje vzpomínky na podobné příběhy z pera Mirka Hoffmanna nebo Petra Novotného z dob starých Zelenáčů a Fešáků. A také milostné vyznání Skála, pro mě aktuálně nejen favorit tohoto alba, ale i píseň roku.

 

Vytknout není co. Folk Team vydává desky sporadicky, ale zato vytříbené. Můžeme se tedy jen těšit na jeho další dítko, vzhledem k pracovní vytíženosti hlavních protagonistů, počítám minimálně dalších deset let. Ať nám všem to čekání hezky uteče.


Hodnocení:


Komentáře (0)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
O+O =


Vítejte na mých stránkách.

A taky bychom potřebovali hrošici. Tedy, abyste rozuměl, jeho lordstvo říká, že už máme dva hrochy, a to má pravdu. Já jenom tvrdím, že to pro Rudolfa a Křesomysla není přirozené, chápejte, já nechci soudit, já jenom říkám, že to není správné.

25
únor
2020
út

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".