Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 90089
07.06.2010 20:31
První zákon aneb cesta tam a s prázdnou zpátky
autor: gerlant

Joe Abercrombie - První zákon: Sama čepel, Až budu viset, Poslední argument králů (Polaris, 2008-2009)

 

Bylo nebylo království a to jednoho krásného dne napadla horda nelítostných barbarů ze severu a jako na potvoru jim vyhlásili válku také divoké jižanské kmeny.


Jak to vlastně bylo, je a jak to dopadne se dozvíme z vyprávění hrdinů té doby:

Logen - nechvalně proslulý barbar z drsného severu, propadající nekontrolovatelným záchvatům vraždícího šílenství (barsekru)

Sand dan Glotka - výkonný inkvizitor jeho královského veličenstva, mrzák se sžíravě ironickým pohledem na svět, který už nemá co ztratit

Ferro - vraždící jižanský stroj plný nenávisti k těm, kteří zotročili její národ

Bayaz - mág ze zapomenutých časů spěchající na pomoc království v krizi

Jezal dan Luthar - namyšlený šlechtický floutek, nadějný důstojník královské armády a adept na vítěze letošního velkého šermířského turnaje.


Joe AbercrombieKonečně jsem narazil na pořádnou epickou fantasy, která by mě bavila. První zákon od mladého autora Joe Abercrombie. Ne že bych v posledních letech četl špatné knížky, ale buď to byl jiný žánr nebo "taktrochujiné" fantasy. Už se mi stýskalo po jednoduchých svalovcích, všemocných mázích, hledání pravdy v intrikách královského dvora, cestách za věcí co spasí svět, velkolepých bitvách, šermířských soubojích, chátrajících ruinách dávných předků, temném podzemí, šíleném démonovi toužícím zotročit celý svět ... A na obzoru nic. Když už jsem si ze zoufalství chtěl zopakovat nějakou klasiku (Martin, Williams, Tolkien, Feist, ...), začala u nás vycházet trilogie První zákon s velice příznivými ohlasy. Trpělivě jsem vyčkal na poslední knihu a pln očekávání se začetl.

 

Do nové knížky, nového světa, stylu neznámého autora mám občas problémy se rychle vpravit. Tady se mi to nestalo - První zákon je psán s lehkostí a vtipem, srozumitelnou, ale ne primitivní řečí. I překlad je velmi povedený a citlivý.

 

First Law Circle World by ~ScubamarcoSérie není typickou hrdinskou fantasy, i když obsahuje všechny výše uvedené ingredience. V každé je totiž nějaké malé ale, co z té ingredience činí spíše parodii na známé fantasy schéma. Barbar ze severu není jen dementní mlátička, velkolepé bitvy jsou ve skutečnosti jen masakry plné krve, bláta a potu, hledání pravdy je poněkud špinavou prací, čestné souboje muže proti muži nejsou fér a nevyhrávají je ti nejlepší a koneckonců ani ta strastiplná cesta za mocným artefaktem nedopadne tak úplně podle představ skupinky našich hrdinů. Nečekejte ale žádnou absurdní legraci, přehrávající divadelní výkony, vyhrocené situace co vám polechtají bránici. Naopak. Ta drobná ale dělají z románu lehce uvěřitelný příběh plný skutečných postav. A závěr celé trilogie je na poměry fantasy žánru, resp. dobrodružné literatury obecně, opravdu netradiční a šokující.

 

První zákon je inteligentní a vyjímečné fantasy na klasických základech a zatraceně zábavné čtení.


Hodnocení:


Komentáře (0)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
2+4 =


Vítejte na mých stránkách.

Mnoho mužů si myslí, že do kněžského stavu byli povolání z vyšší moci, ale ve skutečnosti je tam povolal jejich vlastní vnitřní hlas, který říkal: „Je to lehké zaměstnání, v teple, pod střechou, nebo bys snad chtěl být oráčem jako tvůj otec?“

25
únor
2020
út

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".