Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 138700
15.09.2009 16:21
Šťastný Knopfler - znuděný posluchač?
autor: gerlant

Mark Knopfler - Get Lucky
Mark Knopfler - Get Lucky 2009

Mark Knopfler - Get Lucky
Border Reiver, Hard Shoulder , You Can't Beat The House, Before Gas And TV, Monteleone, Cleaning My Gun, The Car Was The One, Remembrance Day, Get Lucky, So Far From The Clyde, Piper To The End
Vydává Universal 2009
Celkový čas: 52:06

    Novinka Marka Knopflera vychází po 2 letech od alba Kills To Get Crimson a nese název Get Lucky. Kromě základní sestavy Knopflerových dlouholetých spoluhráčů se na nahrávce podíleli hráči na nástroje navozující atmosféru lidových písní Knopflerova rodného skotska.
    Po zkušenostech z poslechu předchozího počinu Kills To Get Crimson jsem se na nové album těšil podstatně opatrněji. Přestože je Kills To Get Crimson řazeno obecně mezi Knopflerova nejlepší alba, nezaujalo mě svojí náladou a pokud ho poslouchám, tak jako kulisu, která podbarví a nevyruší. Začátek nového alba vzbuzuje naději na změnu. Na rozmanité písničky, střídající se tempo, hudební styly a knopflerovské melodie, které dokáží vyprávět úžasný příběh samy o sobě. Přesto, Get Lucky se do sebe snažím cpát asi tři týdny, ale stále mu nemužu přijít na chuť. Album totiž působí roztříštěně, nesourodě a to i přesto, že většina písní především v závěru splývá v jednu, a dosud si nedokážu v paměti vybavit jedinou melodii z alba. Většina skladeb jednotlivě fungují a jakoby vypadly z playlistu některé z předchozích desek, ale jako celek k sobě nepasují.
    Bohužel s mojí chabou angličtinou nemohu posoudit kvalitu textů. Pokud jsou dobré mohlo by porozumění obsahu poslech vylepšit.
    Pojďme si to projít.

Border Reiver
    Jednoznačně hitovka alba, ideální skladba pro rozjezd. Housle, flétny a akordeon vyzývají k tanci, typicky nevýrazný Knopflerův zpěv je zklidňuje a dává vyznít vypravěčské melodii.
Hard Shoulder
    Pohodově smutná písnička s příjemnou melodikou, která by obstála i sama o sobě a nasazená po svižné Border Reiver vhání slzy do očí.
You Can't Beat The House
    Zajímavé oldschoolové blues. Návrat do začátku 90. let Knopflerovy spolupráce s Chetem Atkinsem a do seskupení THE NOTTING HILLBILLIES.

    Úvodní trojici tedy máme za sebou a kdyby v tomto duchu pokračovalo celé album, nebylo by co vyčítat a byla by tu konkurence pro legendární Sailing to Philadelphia.

Before Gas And TV
    Balada čerpající z irské, resp. skotské melodiky. Nevýrazné, ale po úvodním rozjezu ještě do koncepce zapadne a nevzbuzuje paniku.
Monteleone
    Ukolébavý valčíček se smyčci, jaky by vypadl z nějakého filmového soundtracku, kde by jistě byl ozdobou. Po melodicky nezajímavé baladě následuje ukolébavka. Tady už pozor, něco není v pořádku!
Cleaning My Gun
    Lehké probuzení před hluboukou půlnocí. Poprvé (a ve větší míře i naposled) se objevuje klasická Knopflerovská kytara. Píseň se mimochodem nachází na US singlu Border Reiver spolu s úvodní písní a ten tak vzbuzuje mylný dojem, že nové album by mohlo být podstatně svižnější a tvrdší než předchozí nahrávky.
The Car Was The One
    Další smutnička, hezká, ale nelze se zbavit dojmu že něco podobného už tu bylo. A ne jednou.
Remembrance Day
    Opakování jednoduchého refrénu píseň kazí a v závěru dětský sbor působí až rušivě.
Get Lucky
    Pohodová písnička, které by ve společnosti rychlejších nebo jinak odlišných písní krásně vynikla, ale takle je jen světlejším odstínem šedé mezi hejnem myší. Pěkná mandola a flétna
So Far From The Clyde
    I zde platí to co pro písně 4, 5, 7, 8, 9 - Pusťte si ji cíleně jako samostatnou písničku a řekne te si: Pěkné, moc fajn. Pusťte si celé album a bezpečně ji prospíte.
Piper To The End
    Další irská ukolébavka.

    To je konec? Vždyť jsem slyšel všehovšudy nějaké 4 písničky. Že bych něco prospal? Pusťte mi to někdo znovu, mě se nechce vstávat ...

Hodnocení:
prumer


Komentáře (6)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
O+O =


Gerlant 2009-10-01 02:41:28
Poslal jsem ti email na seznam *wink*
danny 2009-09-30 15:03:42
prosimte, early bird jsem slysel na youtube, ale kde jsou ty ostatni tri , respektive ctyri - krome deluxe box setu, ktery si fakt kupovat nehodlam? *laugh*
Gerlant 2009-09-29 17:44:56
Mimochodem, poslechněte si, lidičky, bonusové songy! Taková Early Bird je něco úžasného *good*
Gerlant 2009-09-29 17:37:30
A dovolím si doplnit, že jediné české FAN stránky http://knopfler.gerlant.cz , které běží už skoro 10 let jsou mým výtvorem = jsem VELKÝ fanoušek Marka Knopflera, mám hodně napslouchané VŠECHNY jeho písničky a nekriticky si dovolím o sobě prohlásit že MÁM právo tu kůži dřít. btw, kolikpak asi je tobě? 16? *acute*
Gerlant 2009-09-29 17:32:10
Ahoj Kamco. Díky za komentář a dovolím si zodpovědět tvé dotazy. Snad sem ještě někdy zvítáš aby sis to přečetla. 1) Ano, i z takových hudebníků je třeba dřít kůži - to že toho má někdo "tolik za sebou" neznamená, že se budu co večer klanět k jeho modle a nadšeně hýkat nad každým jeho "výrobkem". 2) Ano, zhruba tolik, pokud prohodíš ony dvě číslice.
...
Zobraz vše.

Vítejte na mých stránkách.

Mrakoplaš si pomyslil, že pokud by se Dvoukvítek sešel s kterýmkoliv pravidelným návštěvníkem Bubnu, znamenalo by to pravděpodobně, že už svůj domov nikdy nespatří. Pokud by ovšem nebydlel někde po proudu a náhodou by neproplul kolem.

30
květen
2024
čt

In-počasí

Poslední komentáře:

Daniel
Nové web stránky

Opět jsem zavítal na tento prima blog a nemohu se odtrhnout od kategorie "Legrácky". Veškeré příspěvky, které tam jsou uvedeny, se přesně trefují do mého humoru, takže mohu říct, že jsou mým "šálkem kávy" a popravdě se jich nemohu téměř nabažit. Kéž by existovalo více blogů, jako je tento. Dávám 10 bodů z 10 !!! *good3*

Daniel
Nové web stránky

Moc pěkný blog, mám velmi rád Františka a Honzu Nedvěda, takže jsem ve svém živlu a tento web je mým denním chlebem. *preved*

Roman
Nové web stránky

Moc hezké stránky <img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".