Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 91486
03.08.2009 13:16
Tenkrát v Deadwoodu
autor: gerlant

Deadwood - original
Pete Dexter - Deadwood - Random House Inc (2005)

    Zlatokopecké městečko v rokli Černých hor. Po stranách bahnité ulice špinavé stany, dřevěné kůlny, zlatokopecké chajdy, salóny plné chlastu a děvek a čínská čtvrť. Deadwood.
    Na cestě do téhle díry se setkáváme s Jamesem Butler Hickokem alias Divokým Billem a jeho parťákem Charlie Utterem alias Colorado Charlie, kteří zanechali své manželky v civilizaci a sami vyrazili za dobrodružstvím, chránit prospektory, přivydělat si a za dobrodružstvím.
    Už při prvním pohledu na město ví Bill s jistotou, že tohle je jeho konečná.    Román je založen na relativně skutečných událostech a většina postav v románu vystupujících v té době v Deadwoodu pobývala. Pocit reality umocňuje drsný jazyk a styl Pete Dextera, v ničem si nebere servítky a popisuje Divoký západ tak jak divoký opravdu byl, bez zbytečné romantiky, o které si skuteční aktéři té doby mohli maximálně číst v knížkách, pokud ovšem číst uměli.
Deadwood
Pete Dexter - Deadwood - Klub čtenářů Odeon (1990)

    Divoký Bill Hickok není žádný superhrdina ani chladnokrevný zabiják, ale skoro slepý, pohlavní chorobou nakažený elegán čekající na smrt, Colorado Charlie je trop na nohy a má panickou hrůzu z vody. Oba utápejí své smutky v mizerné pálence a filosofují.
    Románem, ve kterém se propléta spousta dějových linek a osudů různorodých postaviček, nás provází právě Colorado Charlie a s ním sledujeme vzestup i pád Deadwoodu, jeho rozmluvy s Billem, kamarádství s místním bláznem Flaškou, který ne zřídka působí příčetněji než mnozí jiní úctyhodní občané, krocení a konejšení divoké Calamity Jane, bitky s indiány i jeho kurvení s místníma děvkama a paničkama popisované detailne bez jakýchkoli skurpulí.
    Přestože kniha postrádá romantické dobrodružství s překvapivou pointou, nenechá nás na chvíli vydechnout a zatraceně dobře se bavíme a vybírame životní moudra z drsného deadwoodovského života, jako zlatokop vybírá zlaté nuggety z ledové říčky.
    Jedna Charlieho perla za všechny:

    \"To víš, kokot je věčnej šťoura. Lidský tělo je nejradši, když dostane na co je zvyklý, akorát kokot by furt chtěl nějaký novoty.\"

Hodnocení:
omg


Komentáře (1)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
1+2 =


Valerie targova 2019-04-14 19:15:13
Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*
Vítejte na mých stránkách.

Staří bardové tvrdili, že stářím harfy vyzrávají a jsou lepší, i když starci mají tendenci tvrdit to navzdory každodenním zkušenostem o čemkoliv.

10
duben
2020

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".