Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 138702
03.08.2009 13:16
Tenkrát v Deadwoodu
autor: gerlant

Deadwood - original
Pete Dexter - Deadwood - Random House Inc (2005)

    Zlatokopecké městečko v rokli Černých hor. Po stranách bahnité ulice špinavé stany, dřevěné kůlny, zlatokopecké chajdy, salóny plné chlastu a děvek a čínská čtvrť. Deadwood.
    Na cestě do téhle díry se setkáváme s Jamesem Butler Hickokem alias Divokým Billem a jeho parťákem Charlie Utterem alias Colorado Charlie, kteří zanechali své manželky v civilizaci a sami vyrazili za dobrodružstvím, chránit prospektory, přivydělat si a za dobrodružstvím.
    Už při prvním pohledu na město ví Bill s jistotou, že tohle je jeho konečná.    Román je založen na relativně skutečných událostech a většina postav v románu vystupujících v té době v Deadwoodu pobývala. Pocit reality umocňuje drsný jazyk a styl Pete Dextera, v ničem si nebere servítky a popisuje Divoký západ tak jak divoký opravdu byl, bez zbytečné romantiky, o které si skuteční aktéři té doby mohli maximálně číst v knížkách, pokud ovšem číst uměli.
Deadwood
Pete Dexter - Deadwood - Klub čtenářů Odeon (1990)

    Divoký Bill Hickok není žádný superhrdina ani chladnokrevný zabiják, ale skoro slepý, pohlavní chorobou nakažený elegán čekající na smrt, Colorado Charlie je trop na nohy a má panickou hrůzu z vody. Oba utápejí své smutky v mizerné pálence a filosofují.
    Románem, ve kterém se propléta spousta dějových linek a osudů různorodých postaviček, nás provází právě Colorado Charlie a s ním sledujeme vzestup i pád Deadwoodu, jeho rozmluvy s Billem, kamarádství s místním bláznem Flaškou, který ne zřídka působí příčetněji než mnozí jiní úctyhodní občané, krocení a konejšení divoké Calamity Jane, bitky s indiány i jeho kurvení s místníma děvkama a paničkama popisované detailne bez jakýchkoli skurpulí.
    Přestože kniha postrádá romantické dobrodružství s překvapivou pointou, nenechá nás na chvíli vydechnout a zatraceně dobře se bavíme a vybírame životní moudra z drsného deadwoodovského života, jako zlatokop vybírá zlaté nuggety z ledové říčky.
    Jedna Charlieho perla za všechny:

    \"To víš, kokot je věčnej šťoura. Lidský tělo je nejradši, když dostane na co je zvyklý, akorát kokot by furt chtěl nějaký novoty.\"

Hodnocení:
omg


Komentáře (1)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
1+2 =


Valerie targova 2019-04-14 19:15:13
Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*
Vítejte na mých stránkách.

Rozuměla miminům. Na jednom konci jste do nich lili mléko a druhý konec jste udržovali tak čistý a suchý, jak to jen šlo.

30
květen
2024
čt

In-počasí

Poslední komentáře:

Daniel
Nové web stránky

Opět jsem zavítal na tento prima blog a nemohu se odtrhnout od kategorie "Legrácky". Veškeré příspěvky, které tam jsou uvedeny, se přesně trefují do mého humoru, takže mohu říct, že jsou mým "šálkem kávy" a popravdě se jich nemohu téměř nabažit. Kéž by existovalo více blogů, jako je tento. Dávám 10 bodů z 10 !!! *good3*

Daniel
Nové web stránky

Moc pěkný blog, mám velmi rád Františka a Honzu Nedvěda, takže jsem ve svém živlu a tento web je mým denním chlebem. *preved*

Roman
Nové web stránky

Moc hezké stránky <img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".