Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 80645
03.08.2009 13:16
Tenkrát v Deadwoodu
autor: gerlant

Deadwood - original
Pete Dexter - Deadwood - Random House Inc (2005)

    Zlatokopecké městečko v rokli Černých hor. Po stranách bahnité ulice špinavé stany, dřevěné kůlny, zlatokopecké chajdy, salóny plné chlastu a děvek a čínská čtvrť. Deadwood.
    Na cestě do téhle díry se setkáváme s Jamesem Butler Hickokem alias Divokým Billem a jeho parťákem Charlie Utterem alias Colorado Charlie, kteří zanechali své manželky v civilizaci a sami vyrazili za dobrodružstvím, chránit prospektory, přivydělat si a za dobrodružstvím.
    Už při prvním pohledu na město ví Bill s jistotou, že tohle je jeho konečná.    Román je založen na relativně skutečných událostech a většina postav v románu vystupujících v té době v Deadwoodu pobývala. Pocit reality umocňuje drsný jazyk a styl Pete Dextera, v ničem si nebere servítky a popisuje Divoký západ tak jak divoký opravdu byl, bez zbytečné romantiky, o které si skuteční aktéři té doby mohli maximálně číst v knížkách, pokud ovšem číst uměli.
Deadwood
Pete Dexter - Deadwood - Klub čtenářů Odeon (1990)

    Divoký Bill Hickok není žádný superhrdina ani chladnokrevný zabiják, ale skoro slepý, pohlavní chorobou nakažený elegán čekající na smrt, Colorado Charlie je trop na nohy a má panickou hrůzu z vody. Oba utápejí své smutky v mizerné pálence a filosofují.
    Románem, ve kterém se propléta spousta dějových linek a osudů různorodých postaviček, nás provází právě Colorado Charlie a s ním sledujeme vzestup i pád Deadwoodu, jeho rozmluvy s Billem, kamarádství s místním bláznem Flaškou, který ne zřídka působí příčetněji než mnozí jiní úctyhodní občané, krocení a konejšení divoké Calamity Jane, bitky s indiány i jeho kurvení s místníma děvkama a paničkama popisované detailne bez jakýchkoli skurpulí.
    Přestože kniha postrádá romantické dobrodružství s překvapivou pointou, nenechá nás na chvíli vydechnout a zatraceně dobře se bavíme a vybírame životní moudra z drsného deadwoodovského života, jako zlatokop vybírá zlaté nuggety z ledové říčky.
    Jedna Charlieho perla za všechny:

    \"To víš, kokot je věčnej šťoura. Lidský tělo je nejradši, když dostane na co je zvyklý, akorát kokot by furt chtěl nějaký novoty.\"

Hodnocení:
omg


Komentáře (1)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
2+4 =


Valerie targova 2019-04-14 19:15:13
Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*
Vítejte na mých stránkách.

Lady Felmetová na okamžik ztratila řeč. Mimochodem, něco takového se jí stávalo tak zřídka, že by stálo za to zaznačit to do stoletého kalendáře.

26
duben
2019

In-počasí

Poslední komentáře:

Valerie targova
Tenkrát v Deadwoodu

Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*

tom75p
Povijan českého folkrocku

Vyrůstal jsem na deskách Porta,takže jsem Čaj ve třech od Povijanu znal.A nelíbil se mi.Bylo mi kolem 14-16.Co to jako má společnýho s trampskou hudbou?A pak jsem vyrost,a spousta těch trampskejch věcí se mi líbit přestala a Povijan se mi líbit začal.A za dalších pár let jsem díky youtube zjistil , že tam byl F.Černý. A taky,že existuje regulérní deska. Čaj ve třech dneska vyloženě žeru-live verze se mi líbí víc.Banální příběh o vývoji názoru a zjišťování nových skutečností.

Ondra
Zachrání českou country pivní zelenáč?

Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".