Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 129746
03.08.2009 13:16
Tenkrát v Deadwoodu
autor: gerlant

Deadwood - original
Pete Dexter - Deadwood - Random House Inc (2005)

    Zlatokopecké městečko v rokli Černých hor. Po stranách bahnité ulice špinavé stany, dřevěné kůlny, zlatokopecké chajdy, salóny plné chlastu a děvek a čínská čtvrť. Deadwood.
    Na cestě do téhle díry se setkáváme s Jamesem Butler Hickokem alias Divokým Billem a jeho parťákem Charlie Utterem alias Colorado Charlie, kteří zanechali své manželky v civilizaci a sami vyrazili za dobrodružstvím, chránit prospektory, přivydělat si a za dobrodružstvím.
    Už při prvním pohledu na město ví Bill s jistotou, že tohle je jeho konečná.    Román je založen na relativně skutečných událostech a většina postav v románu vystupujících v té době v Deadwoodu pobývala. Pocit reality umocňuje drsný jazyk a styl Pete Dextera, v ničem si nebere servítky a popisuje Divoký západ tak jak divoký opravdu byl, bez zbytečné romantiky, o které si skuteční aktéři té doby mohli maximálně číst v knížkách, pokud ovšem číst uměli.
Deadwood
Pete Dexter - Deadwood - Klub čtenářů Odeon (1990)

    Divoký Bill Hickok není žádný superhrdina ani chladnokrevný zabiják, ale skoro slepý, pohlavní chorobou nakažený elegán čekající na smrt, Colorado Charlie je trop na nohy a má panickou hrůzu z vody. Oba utápejí své smutky v mizerné pálence a filosofují.
    Románem, ve kterém se propléta spousta dějových linek a osudů různorodých postaviček, nás provází právě Colorado Charlie a s ním sledujeme vzestup i pád Deadwoodu, jeho rozmluvy s Billem, kamarádství s místním bláznem Flaškou, který ne zřídka působí příčetněji než mnozí jiní úctyhodní občané, krocení a konejšení divoké Calamity Jane, bitky s indiány i jeho kurvení s místníma děvkama a paničkama popisované detailne bez jakýchkoli skurpulí.
    Přestože kniha postrádá romantické dobrodružství s překvapivou pointou, nenechá nás na chvíli vydechnout a zatraceně dobře se bavíme a vybírame životní moudra z drsného deadwoodovského života, jako zlatokop vybírá zlaté nuggety z ledové říčky.
    Jedna Charlieho perla za všechny:

    \"To víš, kokot je věčnej šťoura. Lidský tělo je nejradši, když dostane na co je zvyklý, akorát kokot by furt chtěl nějaký novoty.\"

Hodnocení:
omg


Komentáře (1)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
2+4 =


Valerie targova 2019-04-14 19:15:13
Divoky Bill a Calamity Jane mně fascinuji. Calamity jane byla totiž posedla Divokým Billem byla do něho hluboce zamilovaná všude ho doprovázela a Bill ji odmítal protože měl manželku agnes. *blum2*
Vítejte na mých stránkách.

Lady Felmetová na okamžik ztratila řeč. Mimochodem, něco takového se jí stávalo tak zřídka, že by stálo za to zaznačit to do stoletého kalendáře.

06
červen
2023
út

In-počasí

Poslední komentáře:

Daniel
Nové web stránky

Opět jsem zavítal na tento prima blog a nemohu se odtrhnout od kategorie "Legrácky". Veškeré příspěvky, které tam jsou uvedeny, se přesně trefují do mého humoru, takže mohu říct, že jsou mým "šálkem kávy" a popravdě se jich nemohu téměř nabažit. Kéž by existovalo více blogů, jako je tento. Dávám 10 bodů z 10 !!! *good3*

Daniel
Nové web stránky

Moc pěkný blog, mám velmi rád Františka a Honzu Nedvěda, takže jsem ve svém živlu a tento web je mým denním chlebem. *preved*

Roman
Nové web stránky

Moc hezké stránky <img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".