Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 138702
20.12.2009 14:56
Zachrání českou country pivní zelenáč?
autor: gerlant

Greenhorns - Bůh mi seslal krásný ráno
Greenhorns - Bůh mi seslal krásný ráno 2009

Greenhorns - Bůh mi seslal krásný ráno (2009)

 

1. Bůh mi seslal krásný ráno (Sunday Morning Coming Down), 2. California blues (California Blues), 3. Chlapům nesluší moc pláč (Crying Time), 4. Hodné štěně, 5. Beale Street Blues, 6. Nikdy nevěř happyendům, 7. List z kalendáře, 8. Kdy je čas jít spát, 9. Dívka ze severní země (Girl From Northern Country), 10. Prázdná pláž, 11. U konce, 12. Patrona z války, 13. Jsem věčně smutnej (Man of Constant Sorrow), 14. Kolikrát už, 15. Věci se mění (Things Have Changed)

Multisonic a.s. 2009

 

Greenhorns jsou pro mě legendou české country a Vyčítal špičkou českých epických textařů/překladatelů. Po excesech typu "radar" a některých písních na novém albu Greenhornů Bůh mi seslal ... však musím druhou část úvodního souvětí přesunout do minulosti.


Je to tak pět let a stovky a stovky "píváků" zpátky, co mi nevadil ani Vyčítalův zpěv a mezi ty Tučný, Linky, Hoffmany a Maudry a Kocmany vždycky nějak zapadl. V posledních letech se však Vyčítalův zpěv změnil v projev bezzubých staříků, kteří bez pětipiva k snídani nejsou schopni fungovat a když po odchodu Petra Kocmana převzal interpretaci většiny repertoáru, stalo se vystoupení Greenhornů utrpením, které neradno absolvovat více než jednou exemplárně za život.


Účinkující: Honza Vyčítal – zpěv, Jiří Zima – steel guitar, dobro, Jiří „Eda“ Panschab – banjo, zpěv, Milan Černý – bass, Václav Šváb – bicí, percussion, zpěv, Medard Konopík – elektrické a akustické kytary, mandolína, klávesové nástroje, dobro Amistar, zpěv hosté: Stanislav Wabi Daněk – zpěv, Petr Bratský – zpěv, Ján „Fredy“ Zubárik – zpěv, Radka Dyntarová – zpěv, Petra Nováková – zpěv, Milan Procházka – zpěv, Josef Mareček – zpěv, Miroslav Matoušek – housle

 

Na novém albu skupiny Greenhorns díky Bohu nezpívá jen její leader Honza Vyčítal a vešlo se tam i pár kvalitnějších textů. Nenechte se proto odradit úvodní písní, spasení české country scény však nečekejte. Zařadit na úvod předělávku "Sunday morning coming down" (Bůh mi seslal krásný ráno) je jedním ze smrtelných zásahů do života tohoto díla. Smutná píseň Krise Kristofferona, kterou ve světě proslavil Johnny Cash a u nás Pavel Bobek s poetickým českým textem Vladimíra Poštulky má být v nové verzi syrovější a blíže k originálu. Mně však příjde pouze vulgárně lidová a hospodsky oplzlá a závádí nas od smutnící procházky osamělým nedělním ránem do námořnické špeluňky páté cenové kategorie.

 

Tak dopil sem pár píváků, dal první cígo do bolavých úst,

a zas ta bolest kurefská začala jak kaktus srdcem růst

 

Připadám si jako námořník, který se tam ze zvědavosti nechal naverbovat na zámořskou loď a ta s prvním bouřkou jde ke dnu. Díky California Blues se dostávám na hladinu rozbouřených vln country éteru, snad jen projev Medarda Konopíka by u toho mohl být méně emerický - jeho zpěvu to nesluší (a nepochopil jsem, proč se mu léto v Kalifornii zdá žabí) ... S třetí písní už jsem se vyhrabal do záchranného člunu a přestože Chlapům nesluší moc pláč, nostalgicky mávám šátkem svojí lásce, která zůstala na starém kontinentu. Píseň jako by vypadla z let sedmdesátých nebo osmdesátých, kdy by se jí bezpochyby ujal Mirek Hoffmann.

 

Werichovo Hodné štěně hází přes palubu Vyčítalův "zpěv" ale štěně umí trošku plavat a snad se neutopí. Když už nám Vyčítal něco mermomocí musí pět do rytmu veslování, pak ať je to Beale Street Blues nebo duet List z kalendáře, ve kterém si pánové co se týče kvality zpěvu nemají co vyčítat, ale bylo hůř. Nikdy nevěř happyendům a Kdy je čas jít spát mají šanci se stát nikterak chuťově vyjímečnou, ale výživnou zásobou pro plavbu. Bohužel právě nastala chvíle, kdy Vyčítal zřejmě zešílel z mořské nemoci a začal sekerou, která ma na topůrku vyryto věnování Od dívky ze severní země, vysekávat do dna člunu díru. Český text písně Boba Dylana by sice s odřenýma ušima obstál porovnání s verzí překladu od Roberta Křesťana na albu Dylanovky, ale něco tak strašného jako je Vyčítalův duet s Wabi Daňkem jsem snad v životě neslyšel.

 

Naštěstí jsme ztroskotali na Prázdné pláži a zdá se že je to, až na pár textařských perel hodících se spíš na krk domorodým tancovačkovým kapelám, pláž klidného ostrova s chutným country ovocem.

 

Hledám svou perlu v hlubinách u břehů Kalifornie

kdo nevěří ať jde do háje nedotčenej ráj tam je.

 

Radostí z toho že jsem se neutopil mávnu rukou nad Vyčítalovým blábolením jak je třeba se rozloučit a jít dál a doufám, že je se silami U konce a už více neuškodí, nechávám ho na pláži a mířím do vnitrozemí. Mýlím se ovšem šeredně, vesele mě dobíhá hned v následující chvíli, prozpěvuje si že na pláži vyhrabal Patronu z války a opěvuje americké vojáky co mají v srdcích malé kchauboje (ano, přesně tak to vyslovuje). Je to chvalozpěv do určité míry zdařilý, ale po radarové písni mi jeho opěvování amíků leze pěkně na nervy. Snad na usmířenou se ptá Jiří Panschab proč Jsem věčně smutnej (v písni kterou známe z těžko překonatelné verze Dana Tyminského a Union Station), ale Vyčítal naštvaně utíká zpět na pláž, kde vyhrabe ještě spoustu další nebezpečné munice a aby dokonal zkázu, vyhodí všechno do povětří duetem s jakousi Petrou Novákovou. Je to neuvěřitelně nechutná píseň, jmenuje se Kolikrát už a autor s ní klesl až na dno textařské propasti, kde se zabořil ještě několik metrů do smradlavého bahna.

 

Cestou na onen svět nám zpříjemní ještě jedna dylanovka od Medarda Konopíka. Ano, Věci se mění a doufám že příště to bude opačným směrem - tedy k lepšímu.

 

Hodnocení:
bida

Pozn. k hodnocení: Po prvním letmém poslechu jsem si říkal - tragédie. Druhý poslech se smutkem nad stavem české country vyvolal chuť pustit si to znovu s tím, že případné moje hodnocení by bylo "lehce pod průměr". Ovšem další náslechy v průběhu recenze mě ujistili v tom, že po tomhle CD už pravděpodobně nikdy nesáhnu a hodnocení kleslo na "dost mizerné".Komentáře (11)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
1+2 =


Ondra 2016-06-15 15:56:54
Na váš názor sere pes.
<img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />
Tom 2013-07-27 01:50:54
Žjůva, fakt pěkně sepsáno. I já se považuju za celoživotního fanouška Greenhornů a Honzy Vyčítala zvlášť. A lépe bych své pocity z tohoto alba asi neshrnul. Ono mi už dýl připadá, že posledně jmenovaný jest obětí nějakých inspiračních period - jsou chvíle, kdy udělá text jak noha (z těch jakože novějších třeba Stříbrný duch či Claude Dallas) - a jindy z něj padají věci řekněme podivné. Alba Greenhornů pak vypadají podle toho - jedno parádní (Greenhorns 2000, třeba), jiné jak umolousaný koblížek po sýpce metený...
Ale rozhodně nad Jéňovými schopnostmi nelámu hůl - je lepší psát celej život docela hezké písně, které nenadchnou, neurazí a po čase po nich pes neštěkne? Anebo udělat dlouhou řadu nesmrtelnejch pecek, které si budeš pamatovat do konce života, a jako protipól to tak ňák vyvažovat (daleko méně početnou) řadou sraček? I když i ty sračky si asi taky zapamatuješ, páč je psal - chca nechca - opravdovej MISTR? :-)
A vůbec - budeš-li chtít, písni mi ohledně textů na skripsky@nastup.cz
TomasRa 2012-10-20 18:12:03
Další hlas z lidu *smile* Také jsem názoru, že pan Honza Vyčítal by už raději neměl zpívat, jeho současný zpěv se mi nelíbí. Osobně jsem poslech recenzovaného CD vyřešil tak, že jsem vymazal všechny písnišky ze zpěvem pana H.V. a zbylé se mi všechny líbí.
Gerlant 2011-09-12 08:59:42
jaso: Souhlas. Dobrá muzika ovšem vypadá taky úplně jinak *wink*
jaso 2011-09-12 03:16:06
Celá kritika je v dobré křeči, vyznačuje se kýčovitou snahou dát sama sobě myšlenku /plavba/ kritizovaní jsou jen figurami pro nasycení hladu páně kritikově po vlastním uznání. No, přiznejme si kritika vypadá jinak.
...
Zobraz vše.

Vítejte na mých stránkách.

Mrakoplaš věřil, že pár piv, vypitých pěkně v klidu, mu umožní vidět situaci v jiném světle, a když ne, dokážou to ta další. Rozhodně to stálo za pokus.

30
květen
2024
čt

In-počasí

Poslední komentáře:

Daniel
Nové web stránky

Opět jsem zavítal na tento prima blog a nemohu se odtrhnout od kategorie "Legrácky". Veškeré příspěvky, které tam jsou uvedeny, se přesně trefují do mého humoru, takže mohu říct, že jsou mým "šálkem kávy" a popravdě se jich nemohu téměř nabažit. Kéž by existovalo více blogů, jako je tento. Dávám 10 bodů z 10 !!! *good3*

Daniel
Nové web stránky

Moc pěkný blog, mám velmi rád Františka a Honzu Nedvěda, takže jsem ve svém živlu a tento web je mým denním chlebem. *preved*

Roman
Nové web stránky

Moc hezké stránky <img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".