Naše fórum - Sičákův web
Soukromé akce


Přístupů na web: 136868
30.06.2012 01:45
S Marien v půli cesty
autor: gerlant

Marien - V půli cesty (2012)

 

Memento vitae,  A bylo léto, Je to zvláštní, Pouliční lampa, Pouta, Mejdan v hlavě, Korengal, Sága rodu T., Zrcadla , Kotlíky lásky, Alchymista, Můze Marien, Vědomí člověka

Vít Troníček: kytara, el. kytara, zpěv; Zdena Troníčková: flétny, perkuse, zpěv; Michal Paták: kytara, zpěv; Zbyněk Rosendorf: foukací harmonika, zpěv; Ivan Němec: 12-ti strunná kytara, zpěv; Petr Opočenský: baskytara, kontrabas; hosté: Petr Novotný: klávesy, klavír; David Landštof: bicí, perkuse

Celkový čas 48:48

FOLK ŽIJE! 2012

 

Nové CD pardubické skupiny Marien je  i pro mě, velkého fanouška, tak trochu překvapením. Inu, už dlouho nezavítali do Prahy, abych na ně mohl zavítat já, přestali je zvát na Trampský širák, jediný festival na který poslední léta zavítám a na webu mlčí. Neproniknout tak trochu omylem do hlubin webovek, kde se tato radostná nadílka v podobě CD V půli cesty skrývá, jsem ochuzen dodnes.

Hned po prvním poslechu jsem věděl, že o něm budu chtít napsat a že se mi bude psát dobře a nebudu muset dlouho hledat slova.


O skupině Marien jsem toho na tomhle ztraceném blogu napsal už hodně, rovnou tedy k novinkovému CD. Nahrávalo se v Českých Budějovicích začátkem roku 2012, opět pod dohledem dělníka muziky Petra Novotného, ve stejné základní sestavě jako CD první. Hostů nebylo třeba, přesto se nachomýtli dva - již zmíněný Petr Novotný na klávesy, klavír a David Landštof: bicí, perkuse. Jedenáct písní na albu je dílem Víťi Troníčka, jednou se autorsky prosadil Míša Paták a jednu si přinesl Zbyněk Rosendorf ze zaniklého trampského Magisonu. Obal jednoduchý, vkusný, s motivem otrhaných okvětních lístků mé drahé manželky. Toliko strohá fakta, pojďme konečně poslouchat.

 

Začínáme stejně jako v případě první desky - mementem. Tentokrát Mementem vitae o stárnutí nás mladých - sám bych to nevystihl líp jak Víťa touto písní. Memento vitae, dovolím si prorokovat, nebude nikdy takovým hitem, jako bylo už v době své premiéry na desce Krajina v Tobě Memento mori, přesto velmi vhodná píseň na rozjezd a ujištění, že poslechu nebudu litovat. Druhá píseň A bylo léto už to bude mít těžší. Oblíbená a naposlouchaná z koncertů a youtubů - jaká bude studiová verze? Dobré, dobré, ale ... nikdy by mě nenapadlo, že řeknu zrova tohle, jsa fanoušek spíše tvrdšího folkrocku než kytarového písničkaření - bylo tam těch bicí zapotřebí? Nesedí mi tam, nesedí. Je to zvláštní se bez nich obešla, stejně krásná a naléhavá jako naživo. Paradoxní, že zrova typická trempárna Pouliční lampa je jedinou písní na albu, kde bicí sednou ... jak to jen říct ... jako prdel na hrnec. Pro mě asi nejlepší počin na albu a moc rád bych si poslechl nějaké jiné dlouhohrající album přesně v tomto stylu. Pátá Pouta uzavírají jakousi první třetinu. Je to vlastně první píseň, kdy se ke slovu dostané krásný hlas Zdeny Troníčkové.

 

S Mejdanem v hlavě mám stejný problém jako s Klukem z Pardubic na desce předchozí. Nic proti "pakárnám", naopak, ale nerozumím dramaturgickému záměru nacpat je doprostřed a tříštit tak jinak vcelku svázanou koncepci. Uvítal bych jako bonus. Korengal Míši Patáka je moc pěkný song, ale opět se nemůžu zbavit dojmu, že plnohodnotné bicí mu spíš cosi z atmosféry ubraly než aby byly přidanou hodnotou.

 

No a dostali jsme se k nejtěžšímu okamžiku V půli cesty. Sága rodu T. mohla být silnou a mrazivou výpovědí Víti na případném sólovém albu. Na albu Marien je to trošku rána pod pás. Ani nevzpomínám, kdy naposledy se mi při písničce draly slzy do očí. Bez nadsázky. Ale při častějším poslechu ji budu asi muset vyřadit z playlistu. Jednak narušuje dost drasticky jinak vesměs pohodovou atmosféru, jednak bych nerad aby se něco tak intimního oposlouchalo a stalo běžnou písní znějící jako kulisa.

 

S následující písní Zrcadla mám opět pouze dramaturgický problém. Proč živá píseň uprostřed studiového alba? Proč ne jako bonus? Na druhou stranu mi přijde po Sáze rodu T. jako jediná možná, schopná nenásilně překlenout most zpět k veselejším písním. Proč tedy živě?

 

Kotlíky lásky - to je srdeční píseň, škoda že zrovna ona nejvíc ztratila ve studiu. Budu se tedy těšit na snad brzké živé provedení. Alchymista je spíše z těch Víťových osobních, Můze Marien naopak typická kapelní záležitost. Jen zase ty netypické bicí. Na první desce byly bicí Davida Landštofa taky, vlastně i na demu a vůbec mi nevadily. Tady ano. Jsem zmaten

 

Závěr patří starší záležitosti Vědomí člověka s klavírem Petra Novotného, krásným Zdenčiným hlasem a knopflerovskou kytarou - ta mě moc potěšila.

 

Hele, mám takovej nápad - co na příští desce ušetřit za studio a použít živé nahrávky? Vždyť v té atmosféře živelného podání je největší síla Marien. Nahrávání ve studiu přidá písním tu něco negativního, tu něco pozitivního, ale nic zásadního.

 

Každopádně díky za nejen dnešní den, krásný díky poslechu V půli cesty. Lidské a přesto ne laciné muziky je dneska málo a ve své snaze nebýt za každou cenu alternativní je Marien vlasně docela alternativní kapelou.


Hodnocení:


Komentáře (0)
Jméno:
Komentář:

Kód (Napište výsledek slovem. Např 7+4 = jedenact):
O+O =


Vítejte na mých stránkách.

Nikdo nevěděl, co by se stalo, kdyby někdo vyslovil jen jedno z osmi Velkých zaklínadel, ale většina zasvěcených se shodovala v tom, že nejlepší místo, odkud by se to dalo pozorovat, by byla vedlejší galaxie.

18
duben
2024
čt

In-počasí

Poslední komentáře:

Daniel
Nové web stránky

Opět jsem zavítal na tento prima blog a nemohu se odtrhnout od kategorie "Legrácky". Veškeré příspěvky, které tam jsou uvedeny, se přesně trefují do mého humoru, takže mohu říct, že jsou mým "šálkem kávy" a popravdě se jich nemohu téměř nabažit. Kéž by existovalo více blogů, jako je tento. Dávám 10 bodů z 10 !!! *good3*

Daniel
Nové web stránky

Moc pěkný blog, mám velmi rád Františka a Honzu Nedvěda, takže jsem ve svém živlu a tento web je mým denním chlebem. *preved*

Roman
Nové web stránky

Moc hezké stránky <img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" /><img src=" style="float: none; vertical-align: text-bottom; margin: 0px; padding: 0px;" />


Web by "Gerlant", designed by "Gerlant".